Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Księga jubileuszowa dla Profesor Marii Kalinowskiej

Wybitni badacze, przyjaciele i uczniowie spotkali się, by uczcić dorobek Profesor Marii Kalinowskiej podczas uroczystej premiery księgi jubileuszowej poświęconej romantyzmowi, Grecji i podróżom.

25 marca 2025 roku w Warszawie odbyła się uroczysta premiera tomu studiów „Z podróży wątkiem zlewa się przypisek”, wydanego przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Publikacja, poświęcona romantyzmowi, Grecji i podróży, została ofiarowana wybitnej badaczce literatury, Profesor Marii Kalinowskiej.

Wydarzenie zgromadziło licznych gości ze świata nauki i kultury – współpracowników i współpracowniczki ze środowisk, z którymi prof. Maria Kalinowska była i jest zawodowo związana, a przede wszystkim – z wielu projektów badawczych, którymi kierowała.

Uroczystość otworzyła Dziekan Wydziału „Artes Liberales”, prof. Agata Zalewska, podkreślając wyjątkowy dorobek Jubilatki. Głos zabrali również prof. Jerzy Axer, prof. Małgorzata Borowska, a także redaktorzy tomu, dr Przemysław Kaniecki i dr Marcin Leszczyński, którzy opowiedzieli o procesie powstawania publikacji i jej znaczeniu dla współczesnych badań, które prowadzi prof. Maria Kalinowska. Sama prof. Maria Kalinowska ze wzruszeniem dziękowała autorom i uczestnikom spotkania, wspominając zarówno swoje naukowe podróże, jak i inspiracje, które kształtowały jej badania nad literaturą.

Wieczór zakończył się wyjątkowym akcentem artystycznym. Kamil Tomanek, członek orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, wykonał na skrzypcach utwór Fritza Kreislera „Recitativo und Scherzo”, dodając wydarzeniu nastrojowej elegancji.

Premiera tomu stała się nie tylko świętem nauki, ale i hołdem dla prof. Marii Kalinowskiej – badaczki, mentorki i inspiracji dla wielu pokoleń badaczy.

Galeria
Prof. dr hab. Maria Kalinowska

Profesor Maria Kalinowska jest specjalistką w dziedzinie literatury polskiego romantyzmu, koncentrując się szczególnie na twórczości Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i ich związku z Grecją. W swoich badaniach bada również wpływ filhellenizmu na romantyzm polski, analizując, jak Grecja jako symbol wolności i antyczna kultura inspirowały twórców tego okresu. Interesuje ją także recepcją Grecji w literaturze romantycznej i rola, jaką odegrała w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej.

Prof. Maria Kalinowska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, stopień doktorat uzyskała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a habilitację – na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł profesora nauk uzyskała w 2004 r.

Obecnie pracuje na Wydziale „Artes Liberales” UW na stanowisku profesora zwyczajnego. Prowadzi zajęcia ze studentami i doktorantami, organizuje konferencje oraz kieruje międzynarodowymi grantami badawczymi, które dotyczą jej badań nad literaturą polskiego romantyzmu, filhellenizmem i wpływem Grecji na twórczość romantyków.

Wypromowała kilkunastu doktorów.

Informacje o publikacji

Z podróży wątkiem zlewa się przypisek. Studia nad romantyzmem, Grecją i podróżą ofiarowane Profesor Marii Kalinowskiej, Przemysław Kaniecki, Marcin Leszczyński (red.), Wydawnictwa UW, 2025
Fragmenty książki dostępne na stronie Wydawnictw UW